Stephen King. On Writing: sausi patarimai ar įkvėpimas rašyti?
Metų pradžioj susitariau su savim, kad perskaitysiu bent tris knygas apie rašymą. Spaudžiu sau ranką – susitarimą įvykdžiau. Tačiau būtina ir per petį patapšnoti.
Matot, knygos apie rašymą dažnai būna šabloninės. Informacija kartojasi. Neretai trūksta svarumo, pagrindimo ar elementarių pavyzdžių.
Tai ir plekšnoju sau per petį, kad knygų nepasirinkau skubotai. Svarbu paminėt, kad rekomendaciją – išgirtą Stephen King knygą „On Writing: A Memoir of the Craft“ – aptikau „Knygoms“ instagramo profily. Ten mano galva, daug gerų knygų. Pasižiūrėkit.
On Writing: sausi patarimai ar įkvėpimas rašyti?
Turbūt nereikia, bet vis tiek priminsiu – Stephen King yra vienas žymiausių amerikiečių rašytojų, kuris parašė daugiau nei 200 knygų. Jei S. King knygų neskaitėt, tikriausiai esat matę pagal jo kūrinius pastatytus filmus: „Švytėjimas“, „Žalioji mylia“, „Naminių gyvūnėlių kapinės“ ar „Pabėgimas iš Šoušenko“.
Negaliu sakyti, kad viskas, prie ko prisiliečia Stephen King, yra genialu. Garsiųjų jo kūrinių dar nespėjau perskaityt. Tačiau drąsiai galiu teigti, kad knyga „On Writing“ yra big deal rašantiems.
Smagiausia, kad knygoje nerasite sausai surašytų patarimų. Autorius savo rašymo patirtį įvyniojo į biografiją. Jis atvirai pasakoja apie vaikystę, potraukį alkoholiui, šeimą ir nusivylimus. Net ir siūlymus bandyti dar. Taip, jo kūriniai buvo atmesti. Ir ne vieną kartą.
Tiesa, Stephen King gatvėse retai pamatyt gali – rašymas yra vienišas darbas. Jei vis dėlto kam nors pasisektų savo akimis išvysti žymų rašytoją, tai nebent skaitantį. Net ir sporto rungtynių pertraukų metu.
Taip pat buvo įdomu sužinoti, kaip S. King vertina kitų rašytojų (J. R. R. Tolkien, Ayn Rand, John Steinbeck ir t. t.) darbą. Beje, „On Writing“ yra minimas žymiausias lietuvių kilmės mokslinės fantastikos rašytojas Algis Budrys. Galimas daiktas, kad A. Budrys ir pasakė antrojo juodraščio redagavimo taisyklę, kuria Stephen King vadovaujasi iki šiol.
Kas dar patiko? Kad knygoje autorius pateikė kone šimtus pavyzdžių, o pabaigoje – knygų sąrašą.
Tačiau užvis man įsiminė rašytojo įrankių dėžės metafora. Neperpasakosiu turinio. Jei norit perskaityt šį tą kokybiškai parašyto ir tikro – žinot, ką daryti.
Neįtikinau? Pateikiu keletą surezonavusių citatų:
- Put your vocabulary on the top shelf of your toolbox, and don’t make any conscious effort to improve it. (You’ll be doing that as you read, of course.)
- Bad grammar produces bad sentences.
- The adverb is not your friend.
- Read a lot and write a lot.
- Bad books have more to teach than the good ones.
- If you don’t have time to read, you don’t have the time to write.
- The trick is to teach yourself to read in small sips as well as in long swallows.
- Constant reading will pull you into a place where you can write eagerly and without self-consciousness.
- The job boils down to two things: paying attention to how the real people around you behave and then telling the truth about what you see.
- When you write a book, you spend day after day scanning and identifying the trees. When you’re done, you have to step back and look at the forest.
Kam rekomenduočiau?
Skaitydama knygą „On Writing: A Memoir of the Craft“ pajutau, kad noriu rašyt. Vadinasi, būta įkvėpimo.
Jei ir jūs negalit gyvent be rašymo ar atvirkščiai – nuseko kūrybiškumo šulinys, nedvejokit. Neabejoju, kad knyga pravers tiek rašantiems knygą, tiek reklaminius ar kitus tekstus.
Galiausiai, taip pat rekomenduoju perskaityt kitų knygų rašantiems apžvalgas. Pirmoji – „How To Write Better Copy“, antroji – „Kūrėjo kelias“.
Vertinimas: ★★★★★
Iki kitų kartų.
Pingback: Template | kemsynai