Jaume Cabré. „Sudegę ugnyje“ ar įstrigę painiavoje?

Veiksmas: ant knygos nugarėlės aptinki didesniu šriftu išskirtą sakinį „Jaume Cabré nusipelno būti vadinamas tuo, kas yra, – vienu geriausių rašytojų pasaulyje“. Dargi akcentuojamas subtilus sąmojis, išmoninga vaizduotė ir meistriškai kuriama istorija. Žinoma, nevertėtų pamiršt viršelio. Patys matot, kiek darbo įdėta. Viršelis – meno kūrinys.

Atoveiksmis: patrigubėję lūkesčiai.

Rezultatas: nusivylimas.

Kodėl? Netrukus bandysiu paaiškinti.

kemsynai, Karolina Jocienė, tekstų rašytoja, tekstų kūrėja, copywriter, knygos, knygų apžvalgos, rašymas, lietuvių kalba, Jaume Cabré, Sudegę ugnyje

Greita Jaume Cabré knyga, greiti įspūdžiai

Jei kūrinį reikėtų nusakyti vienu žodžiu, sakyčiau taip: nesupratau.

Gal skaitant ir būta kokio smegenų užtemimo, bet nemanau. Autorius Jaume Cabré lyg ir bandė keletą siužeto linijų (pagrindinio veikėjo Izmaelio, šernų šeimynėlės, Leonos išgyvenimus) suvyti į vieną dailų siūlų kamuolį, bet jam nelabai sekėsi. Pasakojimas – raizgalynė. Aš jį pavargau narplioti, tad greit aplankė nuobodulys.

Bet ką skaičiau, nelabai prisimenu. Ir nebesistengiu prisiminti.

Iš pradžių įdomiai skambėjusios temos vėliau ėmė ir nublanko. Pavyzdžiui, būtų buvę įdomu pasigilinti į Izmaelio tėvo ir paties Izmaelio psichinę sveikatą, sutrikimus, Izmaelio ir mirusios motinos santykius ir net jo profesija čia galėjo daug įdomiau suskambėti.

Visos kitos kūrinio dalys – tvarkingai sudėliotos. Tekstas – lengvai kramtomas. Pavadinimo reikšmė taip pat aiški. Bet ką skaičiau, nelabai prisimenu. Ir nebesistengiu prisiminti.

kemsynai, Karolina Jocienė, tekstų rašytoja, tekstų kūrėja, copywriter, knygos, knygų apžvalgos, rašymas, lietuvių kalba, Jaume Cabré, Sudegę ugnyje

Kam rekomenduočiau?

Aišku viena, jei knyga „Sudegę ugnyje“ būtų buvusi ilgesnė, būčiau numetusi. Laimei, knygos apimtis – vos 140 puslapių, tad kūrinį galima imti ir „pasimatuoti“.

Dar reiktų paminėti, kad tai yra pirmasis mano skaitytas autoriaus Jaume Cabré kūrinys. Gali būti, kad rašytojo fenomeno paprasčiausiai neperpratau. Jei skaitėt „Sudegę ugnyje“ ir jums kūrinys paliko visai kitokį įspūdį nei man – parašykit žinutę instagrame. Beprotiškai įdomu būtų išgirsti kitokią nuomonę.

Išvada? Arba šio kūrinio skaitytojas turi būti išmoningesnis, arba kūrinys tikrų tikriausia painiava.

Tiesa, ačiū leidyklai „Alma littera“ už padovanotą kūrinį. Gal kam nors prireiks, tad įkeliu nuorodą.

Vertinimas: ★★☆☆☆

Daugiau knygų apžvalgų čia.

Įdomu, ką skaitau? Mano „Goodreads“ profilis.

 

Iki greito,

Karolina