Upton Sinclair. Džiunglės: XX a. pradžios emigrantų realybės koncentratas

Trumpam pamirškim sniegą, gruodį ir Kalėdas. Pakalbėkim apie Upton Sinclair knygą „Džiunglės“. Apie pirmuosius lietuvius (ir ne tik) emigrantus JAV. Apie skerdyklas, kuriose „sunaudojama viskas, ką duoda kiaulė, išskyrus žviegimą.“ Apie Čikagą, neteisybę ir ryžtą gyventi.

Kemsynai, Upton Sinclair, Džiunglės, Džiunglės knyga, knyga Džiunglės, knygos, tekstai, tekstų rašytoja, tekstų kūrėja, tekstų rašymas, copywriter

Bent jau aš emigrantus įsivaizdavau patogiai ir šiltai sėdinčius prie židinio. Sunkiai dirbančius, bet gaunančius už tai padorų atlygį. Galinčius sau leisti daugiau. Juk Ameriką dažnai apibūdiname kaip svajonių kraštą, kur gali tapti kuo tik nori, uždirbti ir patogiai sau gyventi. Idilė.

Tai ši istorija apie pirmuosius lietuvius emigrantus JAV atvėrė akis ir į jas pribėrė druskos.

Tai be galo sunki knyga, žiaurios tuometinės emigrantų realybės koncentratas. Knyga tikrai sveria 873674 kilogramus. Skaitant ji vis sunkėjo, kol galiausiai išdalinau visą savo užuojautą ir likau sutriuškinta.

Ir čia apčiuopiu paradoksą. Kad ir kaip sunku buvo skaityti, vis tiek renkuosi žinoti.

Tad kodėl verta perskaityt?

  1. Autorius Upton Sinclair rašo jautriai, šmaikščiai ir taikliai. Vietomis gal kiek per detaliai (ypač smulkiai aprašomas darbas skerdyklose), bet neabejoju, kad tai to stipraus efekto dalis.

  2. Kūrinys pagrįstas tikrais įvykiais. Autorius nieko neprigalvojo, nebent sutirštino spalvas, dramatizavo. Man iki šiol sunku patikėt.

  3. Pokytis / rezultatas: „Dėl šio romano amerikiečių stalus ėmė pasiekti higieniškesnė mėsa.“

  4. Knygos pabaigoje išspausdintas Giedriaus Subačiaus rašytas tekstas, kuriame daug kas paaiškinta. Kitaip tariant, neliko vietos spėlionėms – tam tekste sudėlioti svarbiausi akcentai.

  5.  Knyga „Džiunglės“ JAV perleidžiama kone kasmet.

  6. Last but not least – šią knygą skaitė Valdas Adamkus. Kai kuriomis B. Obamos rekomendacijomis esu nusivylusi, bet knygų, ant kurių nugarėlės būtų paminėtas V. Adamkus, prieš tai nečiupinėjau. Nenuvylė.

Dar galvoju, kad reta knyga man sukelia fizinius pojūčius. Ši sukėlė. Patirtis ne iš maloniausių, bet neabejoju, kad reikalinga. „Džiunglės“ įsimins ilgam, o gal ir visam likusiam gyvenimui.

Mano vertinimas: ★★★★★

Jei įdomu, daugiau knygų apžvalgų prirašiau čia, o skaitomas / perskaitytas knygas visad sąžiningai žymiu čia.

 

Iki greito,

Karolina