Taisyklingo el. laiško rašymas
El. paštas yra viena pagrindinių dalykinio bendravimo priemonių. Taip, reikalus galima aptarti telefonu. Taip, galima pasimatyti. Bet tik el. pašte gali atkapstyti seniau siųstus laiškus, skirti daugiau laiko įsigilinti, neskubėti atsakyti (į dalykinius laiškus rekomenduojama atsakyti per 24 valandas*), svarbius susitarimus raštu užtvirtinti.
Kad ir kaip ten bebūtų, įvaizdis yra kuriamas tiek bendraujant gyvai, tiek el. laiškais. Tiesa, el. paštu nei kūno kalbos, nei balso tono neperteiksi. Dėl to galima sakyti, kad bendraujant el. paštu labiausiai tave apibūdina (ne)taisyklinga kalba.
Tad nesvarbu, ar atstovauji įmonei, ar savo asmeniniam prekės ženklui – permesk akimis 7 pagrindines el. laiško rašymo gaires.
1. Temos nurodymas
Visų pirma, rašant el. laiškus svarbu yra nurodyti pagrindinę laiško mintį. Taip, kalbu apie „Subject“ laukelį. Šio laukelio geriau nepalikti tuščio, nes tada laiškas gali nesulaukti dėmesio.
„Subject“ antraštė turėtų būti aiški, konkreti ir trumpa.
2. Pasisveikinimas ir kreipinys
- Nežinant adresato vardo, pavardės arba jei laiškas yra skirtas keletui gavėjų, pakanka pasisveikinti (pavyzdžiui, „Laba diena“, „Labas rytas“). Jei laiško gavėjo vardas (ar pavardė) žinomas, pasisveikinant geriau jį įvardyti.
- Artimiems žmonėms galima drąsiai rašyti „Labas“, „Sveikas“.
- Tiesa, kreipiantis į vieną asmenį daugiskaita „Sveiki“ netinka. Jei į asmenį kreipiatės „Jūs“ ir norite pabrėžti pagarbą, galima pasisveikinti „Sveiki“, bet pagal etiketą „Labas“ ir „Sveikas“ yra labiau skirti artimiems žmonėms. Čia tikros #kalbosklampynės.
- Po pasisveikinimo ar kreipinio galima dėti kablelį arba šauktuką.
3. Pirmasis sakinys
- Pirmąjį sakinį reikėtų rašyti iš naujos eilutės.
- Jei po pasisveikinimo ar kreipinio padėjai šauktuką, pirmąjį laiško žodį reikėtų pradėti didžiąja raide.
- Jei padėjai kablelį (šis atvejis dažnesnis), pirmąjį laiško žodį pradėk mažąja raide. Kodėl? Nes tęsi tą patį sakinį.
4. Priedai
Priedai (nuotraukos, ilgesnė informacija ir t. t.) yra pridedami, o ne prisegami. Dalykiniuose el. laiškuose rekomenduoja vengti pasakymų „prisegti“, „prisegtukas“ ir kiti.
5. Atsisveikinimas
Atsisveikinti galima įvairiai: „Gražios dienos“, „Lauksiu Jūsų atsakymo“, „Gražaus pirmadienio vakaro“ ir t. t.
Visgi dalykiniuose laiškuose dažnai atsisveikinama žodžiu „Pagarbiai“ ar „Su pagarba“. Abu variantai yra taisyklingi, tačiau reikia prisiminti, jog po jų kablelis nėra dedamas.
6. Parašas
- Pasirašant asmeninius laiškus, užtenka parašyti vardą ir pavardę arba tik vardą.
- Įprastai įmonės darbuotojo parašą sudaro: vardas, pavardė, pareigos, įstaigos ar įmonės pavadinimas, darbo arba mobiliojo telefono numeriai, interneto svetainės adresas (nebūtinas).
7. Trumpinimai
Žodžių junginys „elektroninis paštas“ (kaip ir elektroninis laiškas) yra trumpinamas taip: el. paštas, e. paštas, el. p., e. p.
E-mailas, emailas, imeilas – nevartotinos svetimybės.
*Tiesa, į el. laiškus rekomenduojama atsakyti per 24 valandas (ne darbo dienos neskaičiuojamos). Jei išsamiai į laišką atsakyti prireiks daugiau laiko, reikėtų adresatą perspėti.
Daugiau kalbos pamokų čia.
Parengta pagal Valstybinės lietuvių kalbos komisijos konsultacijų banke pateiktą informaciją ir interneto šaltinius.
Iki greito,
Karolina