Pusryčių knyga: Dan Ariely „Nuspėjamai iracionalus“

Ieškojau literatūros, kuri praplėstų akiratį ir praverstų rašant tekstus. Radau.
 
Autoriaus Dan Ariely knyga „Nuspėjamai iracionalus: slaptos jėgos, veikiančios mūsų sprendimus“ praplėtė horizontus. Knygoje pasitaikė informacijos, kuri man nebuvo nauja, tačiau skaitydama ją dar labiau įtikėjau ir susidėliojau taškus ant i.
Savo aplinkai neužsičiaupdama klegėjau apie šioje knygoje aprašytus rinkodaros tyrimus. Klausiate kodėl?
Karolina Kuraitė, Karolina Jocienė, Karolina Kuraitė Jocienė, Kemsynai, copywriter, content writer, tekstų rašymas, tekstų rašytoja, tekstų kūrėja, tekstų kūrimas, copywriting, knygos, knygų apžvalgos, knygų recenzijos, knygos apžvalga, Dan Ariely, Nuspėjamai iracionalus
Dabar suprantu, kad tyrimai man taip įstrigę dėl vieno svarbaus aspekto. Jie glaudžiai siejasi su psichologija. Dėl to šią knygą rekomenduočiau skaityti ne vien tekstų kūrėjams, marketingistams ar rinkodaristams, bet ir tiems, kurie paprasčiausiai nori sužinoti įdomių dalykų apie save, pardavimus, savo „laisvus“ sprendimus.
Tikėtina, kad skaitydami šią knygą bent akimirkai pasijusite marionetėmis.

Kodėl man yra svarbu pakalbėti apie autorių?

Šiek tiek nukrypkime. Dan Ariely parašė lengvai skaitomą ir suprantamą knygą, bet reikia nepamiršti ir fakto, kad jis yra labai įdomi asmenybė.
 
Domėtis iracionalumu Dan Ariely paskatino baisi tragedija. Būdamas aštuoniolikos, jis patiria 70 % kūno trečio laipsnio nudegimą. Trejus metus praleidęs ligoninėje, Dan Ariely jaučiasi atskirtas nuo visuomenės. Tuomet jis, gulėdamas ligoninės patale, ima analizuoti savo bei kitų žmonių elgseną ir jos tikslingumą.
 
Galiausiai Dan Ariely pradeda mokytis universitete, o ilgus metus augintas noras išaiškinti keisčiausius žmonių sprendimus perauga į eilę tyrimų. Įsitvirtinęs akademinėje aplinkoje, jis tampa universiteto profesioriumi, o jo entuziazmas ir noras tirti niekur neblėsta. Tik sustiprėja.
 
Kodėl aptariau autoriaus asmenybę? Nes manau, kad toks entuziazmas šiaip sau nesimėto. Mes nežinome, kiek žmonių bandė ką nors ištirti ir galiausiai savo idėjos atsisakė. Dėl to mane labai žavi mintis, kad Dan Ariely šiuo keliu ėjo ilgą laiką ir tikriausiai dabar netrypčioja vietoje, o vis atranda kažką naujo, kas yra vertinga mums visiems. Net ir tekstų kūrėjams.

Visa eilė rinkodaros tyrimų

Padedamas kolegų ir studentų, Dan Ariely savo spėjimus tvirtina realiais pavyzdžiais. Autorius paaiškina daugybę žmogaus elgsenos niuansų. Kodėl mes taip mėgstame atidėlioti, o savikontrolę dažnai sugrūdame po lova? Kodėl mums taip sunku yra taupyti? Vienas geriausių paaiškinimų – pasižadame sau, kai esame ramioje būsenoje. Tačiau jau kitą dieną prieš akis ima šmėžuoti nauji dviračiai ar batai – emocijos pro kraštus veržiasi. Kaipgi nepirksi?
 
Taip pat autorius išsakė labai įdomių minčių apie placebo efektą, lūkesčius (mes visuomet remiamės savo ankstesne patirtimi ir nusistatymais), stereotipus, socialines normas, nepasitikėjimą savimi, atsakė, kodėl perlai kainuoja didžiulius pinigus ir kodėl esame tokie nesąžiningi.
Pavyzdžiui, man įstrigo mintis, kad iš darbo „pasiimti“ pieštuką mums atrodo nieko, tačiau jei mėtytųsi penkių eurų banknotas – vargiai jį įsidėtume į kišenę.

Kuo knyga praverčia rašant tekstus?

Kai sužinai, kodėl žmonės perka ir kas lemia jų pasirinkimus, darosi lengviau sukurpti tekstą. Pavyzdžiui, jei prekė yra pigiausia savo segmente, rašant pardaviminį tekstą nederėtų akcentuoti jos kainos. Anot autoriaus, žmonėms brangesnis aspirinas yra veiksmingesnis. Tokie jau mes.
 
Taip pat įstrigo mintis, kad nederėtų savo klientų apgaudinėti. Siūlote televizorių įsigyti su nuolaida? Geriau tegul nuolaida būna tikra. Mes išsiaiškinę, jog buvome apgauti, retai kada lipame ant to paties grėblio. Paprasčiausiai tuo prekės ženklu, parduotuve ar įstaiga imame nebepasitikėti. O pasitikėjimą atgauti yra labiau nei sunku.
Taigi Dan Ariely meistriškai, tuo pačiu ir paprastai paaiškina krūvas svarbių dalykų. Linkiu kiekvienam juos perskaityti ir dar atmintin įsimesti.
O geriausiai ši knyga man skaitėsi rytais. Dėl to ją priskiriu pusryčių knygoms.