Velykos: sklandi ir taisyklinga komunikacija
Velykos jau arti – balandžio 4 dieną. Paprastai mėgstu darbus nudirbti kiek anksčiau, kad stresas neužvaldytų viso eterio. Kad ir jums komunikuoti sektųsi lengviau nei įprastai, – surašiau pagrindinius velykinės komunikacijos aspektus.
Nieko nelaukusi, aptarsiu kiekvieną iš jų. Tikiuosi, kad ateityje pravers.
1. Velykos ar Vėlykos?
Rodos, paprasta ir aišku, tačiau viešojoje erdvėje žodis „Vėlykos“ dažnai rašomas. Taisyklingas pavadinimas yra Velykos su E raide.
Kokia pavadinimo „Velykos“ kilmė? Šis žodis kilęs iš baltarusių kalbos būdvardžio „velikij“, kuris reiškia „didžiulis, didysis“. Beje, įdomu, kad pirmuosiuose lietuvių raštuose daugiausiai buvo vartota vienaskaitinė forma – Velyka.
Taisyklingas pavadinimas: Velykos.
2. Velykų kiaušinis ar velykinis kiaušinis?
Galima sakyti ir taip, ir anaip. Kurį variantą kada rinktis? Jei norisi pabrėžti, kad tam tikras dalykas yra skirtas tik Velykų šventei, labiau tinka kilmininko forma. Pavyzdžiui, Velykų pyragas, dekoruotas zuikiais. Jei norima nusakyti daikto ar veiksmo rūšį, labiau tinka būdvardis. Pavyzdžiui, velykinis kiaušinis.
3. Gavėnia ar gavėnia?
Gavėnia yra septynių savaičių pasninkas ir atgailos laikas nuo Užgavėnių iki Velykų. Laikotarpio pavadinimai, įskaitant „gavėnia“, yra rašytini mažąja raide.
Tiesa, šis pavadinimas taip pat į lietuvių kalbą atėjo iš baltarusių kalbos.
4. Velykos ir gavėnia: kaip kirčiuoti?
Pavadinimas Velýkos yra 1-osios kirčiuotės: turi tvirtapradį pastoviai kirčiuotą antrą nuo galo skiemenį. Dėl to reikėtų sakyti Velýkų, Velýkoms, Velýkas, Velýkomis ir t. t.
Tiesa, tarmėse šis pavadinimas fiksuotas ir kaip 2-osios kirčiuotės: Velỹkos, Velykàs ir t. t.
Jau minėjau, kad gavėnia yra skolinys iš baltarusių kalbos. Šis skolinys yra 2-osios kirčiuotės, dėl to reikėtų sakyti gavėnià, gavė̃nios, gavė̃niai, gavė̃nią, gavėnià, gavė̃nioje.
Taisyklingas kirčiavimas: Velýkos, Velýkas, gavėnià, gavė̃nią.
5. Didžioji savaitė, Didysis penktadienis ar didžioji savaitė, didysis penktadienis?
Didžioji savaitė ir Didysis penktadienis yra išskirtinės gavėnios savaitė ir diena. Religinio turinio raštuose šie pavadinimai rašytini didžiąja raide (pirmasis pavadinimo žodis).
6. Atvelykis ar atvelykis?
Atvelykis švenčiamas pirmą sekmadienį po Velykų. Pagal bendrąsias rašybos taisykles, šventės pavadinimas yra rašytinas didžiąja raide.
Beje, fun fact – Atvelykis dar vadinamas Velykėlėmis.
7. Šv. Velykos ar šv. Velykos.
Na štai, viskas. Būtų smagu, jei pasidalytumėte, kurias taisykles jau seniai nuo Žemės atsiradimo laikų žinojote, o kurios nustebino.
Taip pat norėjau priminti, kad daugiau kalbos pamokų rasite Instagram profilyje (grotažymė #kalbosklampynės). Susimatom!